ÇOCUKLARDA GÜNLÜK TUTMANIN ÖNEMİ


Her şeyden önce günlük tutma kavramı ne demekmiş ona bir bakalım. Günlük tutmak bulunduğumuz gün içinde yaşadığımız olayları duygularla birlikte kağıda aktarmaktır. Günü gününe yapılan bu eylem düzenli olarak devam ettirildiği takdirde fazlaca faydalı olacaktır. Bazen vakit bulamayıp yazmayı aksatır, bazen ise içimizden gelmediği için yazmak istemeyiz. Bu gibi olası durumlar dışında günlük tutmak insanı mutlu eder, eğlendirir ve kişinin içini dökmesini sağlar. Özellikle sırdaş aradığımız dönemlerde sığınılabilecek en iyi limanlardan biridir günlükler. Yazdığımız her bir kelimeyi kendine saklar ve oldukça sadıktır. Gelelim günlük tutmanın çocuklar üstündeki etkisine...


Erken yaşta bu alışkanlığı kazanan bir çocuğun ileride okuma-yazma ve aynı zamanda anlama becerisi çokça gelişecek, empati yapmayı daha kolay öğrenecektir. Ayrıca kendine ait bir hobi edinmiş olacak, zamanını planlamayı, plana uymaya alışacaktır. İnsanlarla olan iletişiminde ise duygularını daha rahat ve açık ifade ettiğinden sosyal yönü oldukça yüksek olacaktır. Bu gibi etkenler çocuğun öğrenim hayatını da kolaylaştırdığından beraberinde akademik başarıyı da getirecektir.

Özetle ebeveynlerin çocuklarına günlük tutma alışkanlığı aşılaması önemli ve faydalı bir adımdır. Bu tarz aktivitelere düşkün olmayan çocuklara günlük tutmayı ilgi çekici göstermek adına ebeveynlerin de günlük tutması, çocuklarına örnek olması gereklidir.